Pomalu se loučím...

Moderátor: bartrand

graywolff

Pomalu se loučím...

Příspěvekod graywolff » Čt 2. Črc 2015, 10:45

Mám rád budovatelské hry, MLF se mi velice líbí, je zatím ze všech her (a že jsem jich hrál hodně) nejlepší. Jenže. Poměr nákladů a výkonů je silně přikloněn na stranu vydavatele hry. Česky: vydavatel vydělává, hráč finančně krvácí. Zatím u žádné hry jsem nenarazil na tak velký tlak na peníze hráče. Otravnější v tomto byla pouze jedna středověká strategie. Tady je celkem klid, ale když chcete něco udělat, a je to často poměrně základní operace, jsou vyžadovány zlaťáky.

Docela jsem to zvládal, ale teď jsem se zasekl. Za další rozšíření farmy je požadována částka 160 zlatých. Alternativa v haléřích žádná.

Já vím, že pro někoho je nějakých 320 kaček celkem pakatel. Pro někoho ne. Free to play je ve Wikipedii definována takto:

Free to play je anglické označení pro hry, za jejichž hraní se nic neplatí. Většinou je pak ve hře integrován tzv. systém mikroplateb, kdy je hra hrána zdarma, ale lze si do ní kupovat za reálné peníze výhody většinou pomocí karty, bankovního převodu, složenkou nebo pomocí SMS zprávy.

Úmyslně jsem zvýraznil výhody. Jenže zde jsou platby požadovány i za běžné věci. Tím se model MLF přesunuje od zdánlivé free to play do roviny pay to play. A protože (podle mého názoru) je kurz zlaťáků (bez ohledu na momentální letní akci) nastaven dost nevýhodně (pro lidi na východ od západu) - tedy cca 2 Kč za zlaťák - a možnosti vyhrát zlaťáky ve hře jsou silně omezené, jde zjevně o hru pro bohatší klientelu.

K té bohužel nepatřím, jako dlouholetý invalida s penězi válčím, jak to jde. Proto se pomalu loučím. Bylo tu pěkně, hra je opravdu velice dobře vyvedená po stránce grafiky i programování, všechna čest. Se skřípěním zubů (a možná marně) musím hledat jinou zábavu. Pro Upjers je to samozřejmě škoda (protože při rozumnějších podmínkách bych do hry určitě ještě nějaké peníze vložil), ale takový už je život...
Obrázek

Danae

Re: Pomalu se loučím...

Příspěvekod Danae » Čt 2. Črc 2015, 11:22

graywolff napsal:Docela jsem to zvládal, ale teď jsem se zasekl. Za další rozšíření farmy je požadována částka 160 zlatých. Alternativa v haléřích žádná.

Celou dobu existence hry je v ČKO uvedeno, kolik stojí rozšíření - farmy, budov, skladu, ubytovny... Není nic snazšího, než párkrát kliknout a podívat se. Pak by se hráč nemusel divit, když k tomu kterému rozšíření hrou dojde.
Nejsi první a určitě ani poslední, kdo překvapeně kouká, že další rozšíření nejde koupit za haléře a má pocit, že mu hra udělala čáru přes rozpočet - ale celou dobu tu informaci máte všichni snadno dostupnou. Vždyť hned pod herní obrazovkou je na ČKO přímý odkaz, aby nikdo nemusel nic dlouze hledat.
Obrázek
Pokud potřebujete mou pomoc, je tu podpora

graywolff

Příspěvekod graywolff » Pá 3. Črc 2015, 03:53

No upřímně řečeno, kdybych si dopředu všechno zjistil, tak bych možná utekl už dávno a vůbec se nesnažil tuto hru hrát. Kouzlo hry je mimo jiné v tom, že přináší jistá překvapení. Ale to je OT. Mně ani tak nešlo o to, že nejdou na aktuální rozšíření použít haléře, ale o to, kolik je potřeba zlatých cihel. Obecně, v poměru k jejich ceně ve skutečných penězích. Jistě, můžu si to zjistit, skončit a neprudit. To by asi bylo žádoucí.

Většina lidí to tak udělá. Někdo před tím do hry třeba i něco investuje. Někdo to vzdá rovnou, ať už po zjištění stavu v dokumentaci tady na fóru, nebo jen pro ten pocit "vydírání" - plať nebo nehraj.

Nedělal jsem si žádné iluze, že bude mít toto vlákno smysl. Dnešní doba je strašně rychlá, starší nemocný člověk nemá šanci. Nikdy jsem žádnou hru "nevyhrál". Stačí mi dobrý pocit z toho, že se pobavím, protáhnu si mozkové závity a možná se i setkám s dalšími hráči (proto preferuji webovky a online hry obecně). Ona obyčejná DVDčková PC hra přijde obvykle levněji, ale člověk je v ní sám. Hrát jen proti počítači je nuda.

Zrovna mi tu blikla reklama "My little farmies - hraj zdarma!" S jakýmisi koníky. Že by My little ponny? Přitom jsem tady zatím žádného koně nepotkal. A zdarma se hrát prostě nedá. Není to trošku podvod?
Obrázek

Danae

Příspěvekod Danae » Pá 3. Črc 2015, 08:29

graywolff napsal:Zrovna mi tu blikla reklama "My little farmies - hraj zdarma!" S jakýmisi koníky. Že by My little ponny? Přitom jsem tady zatím žádného koně nepotkal. A zdarma se hrát prostě nedá. Není to trošku podvod?

Ne, to není podvod. Ve hře jsou aktuálně 2 druhy koní - teplokrevník a chladnokrevník. Mám tušení, že na banneru je použit teplokrevník. Oba koně byli do hry přidáni jako exkluzivní bonusová zvířata a chladnokrevníka je nyní možné najít i v boosterech a tedy poskládat z karet. Kdy se takhle zdostupní i teplokrevník, je jen otázkou času. Hráčů, co si jednoho, druhého či oba koně pořídili, je hodně -velice často z nějakého důvodu kontroluji farmy, kde koně mají.

Ve hraní zdarma nebrání nikomu nic. Nikdy se ve hře neobjeví hlášení, že pokud hráč nezaplatí, jeho účet bude zablokován, ani nic podobného.
Jiná věc je, že bez zlatých cihel nemá hráč dostupné všechny možnosti hry - nemůže použít všechna rozšíření, mnoho budov, zvířat a objektů ohrad musí pomalu skládat z dílků karet. Buď se člověk smíří s tím, že nebude mít všechno nebo nikoliv. V tom druhém případě je jen na něm, jak se se svou nespokojeností vypořádá. V tom prvním může hrát tak dlouho, jak sám chce. Ale není žádná funkce hry, bez které by byl hra nemožná, a která by byla dostupná jen za zlaté cihly.

Vím, že je hezké hru objevovat hrou a nechávat se překvapit, co přinese další úroveň. Jenže u strategických her, kam MLF taktéž patří, může neznalost dalších možností vést k nesprávným rozhodnutím. To, co se teď zdá být úplně super, může být za pár úrovní zbytečné nebo alespoň nedůležité.
Je čistě na hráči, jestli se do ČKO na informace o tom či onom podívá a taky je jen a pouze na hráči, jak se bude ve hře rozhodovat (co stavět, co pěstovat, co vyrábět, o co usilovat...), ale když se hráč dobrovolně rozhodne nechat se překvapit, nemůže si potom stěžovat, že se mu překvapení nelíbí. Aneb kdybys věděl předem, jak jsou zlaté cihly vzácné, mohl jsi s nimi naložit rozumněji -> nevím, za co jsi je utratil a opravdu je to tvoje věc, ale vím, že našetřit 160 zlatých není nijak těžké (to mám osobně odzkoušeno).

Já vím, že možnosti, které zlaté cihly nabízejí, jsou lákavé. Vím, že je příjemné nemuset ztrácet čas pomalým skládáním dílků. Vím, že vytočí, když člověk týdny shání po všech čertech dílky nějaké budovy, a hráč vedle, co si koupil cihly a teď mu po farmě courají postavičky, ty dílky dostává jako dárek. Ale pořád je tu možnost položit si otázku "Opravdu k životu potřebuji, abych na farmě měla....?"
Obrázek
Pokud potřebujete mou pomoc, je tu podpora

graywolff

Příspěvekod graywolff » So 4. Črc 2015, 18:50

Podívej, všechno beru, ale jedna věc je zásadní - bez zlatých se nedá farma rozšiřovat.

Bez rozšiřování se budu buď lopotit pořád na jednom místě, což je sice reálná pozice skutečných zemědělců, ale budovatelské strategii to neodpovídá. Nebo budu bourat a stavět něco jiného, jenom abych splnil příběhové úkoly nebo svoje určité představy. Ale nepohnu se z místa.

Snažil jsem se se zlatými cihlami hospodařit myslím dobře, nějaký experiment jsem sice udělal, ale šlo o pár cihliček za jabloně nebo za jednu budovu za zlaté, tuším pilu, bez které byla k ničemu tuším tesárna, jež je vyžadována v příběhu. Pokud bych chtěl naspořit 160 cihliček se směšných odměn v úkolech a podobně, trvalo by to při mé úrovni několik měsíců. Místo toho jsem jedno rozšíření zvládl za haléře, i když těch 800 tisíc v daném stavu rozvoje farmy čítalo 14 dní lopocení bez jakéhokoliv rozvoje.

A jsem platící hráč, vložil jsem do hry nějakých 700 Kč, což by podle mého názoru mohlo na české podmínky stačit, aby si člověk dobře zahrál.Tady ne. Sice jsem se registroval před dvěma lety, ale ty dva roky jsem nehrál, nějak to nevyšlo. Přišel jsem znovu letos v květnu. A je červenec a končím. Dva měsíce a dost. Kdybych neplatil, skončil bych ještě dřív. Nu jste sami svého štěstí strůjci, když nemajetné hráče od hry, která se dá hrát roky, tak brzy vyháníte...

Odpovídat mi nemusíš, končím a už sem nebudu chodit. Píšu si vaši firmu na seznam nenažraých herních společností a budu si na vás dávat příště pozor.
Obrázek

Vrátit se na “Off-Topic”